Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Sleek sculptural forms elevate the simple lines of the Aventura dining table. The table pedestals are formed with concave cast resin over a square base in our Tusk finish. The wood top, which includes two 20-inch leaves, offers a stunning contrast in the warm Marcona finish.
Product Details
| Cubes | 51.29 |
|---|---|
| Finish Shown | RSF – 318 Tusk and WDF – 318 Marcona |
| Kitted Skus | 318242, 318244 |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 318242 Dining Table Top and 318244 Dining Table Base |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 477.0 |
| Total Shipping Weight | 477.0 |
| Website Material | Wood |
| Base: Two square cast resin pedestals in Tusk faux stone finish | Yes |
| Dimensions listed are per pedestal base | Yes |
| Top: Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Two 20″ leaves | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 46 in (116.84 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 82 in (208.28 cm) |
| Qty On Hand | 5 |
Reviews
There are no reviews yet.