Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The gentle shape of four concave legs and a subtle grain pattern on the top offer a restrained elegance for the Cornelia dining table. The base curves up to support the round top, which can expand to an oval shape with the addition of a leaf. The beautiful design is highlighted by a light grey Nebbia finish.
Product Details
| Cubes | 54.84 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Kitted Skus | 331274, 331275 |
| Number Of Leaves | 1 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 331274 Dining Table Top and 331275 Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Dining |
| Shipping Weight | 281.6 |
| Total Shipping Weight | 281.6 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Ash wood in Nebbia finish | Yes |
| Base comprised of four concave legs | Yes |
| Straight grain face table top and one 20″ leaf | Yes |
| Shape | Oval and Round |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 55 and DC 21 |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.