Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Highland Park collection delivers eclectic appeal with a laid-back vibe. The Milo dining table takes a modern dynamic approach to rustic farmhouse style. Reclaimed pine planks form a herringbone pattern on the top. The distressed pine is finished in a muted gray Morel, highlighting the grain and imperfections in the wood. Metal legs in a Glazed Silver finish intersect with wood legs on the eye-catching base.
Product Details
| Cubes | 30.49 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 398 Glazed Silver and WDF – 398 Morel |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0036.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 165.3 |
| Total Shipping Weight | 165.3 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| “X” shaped ends with one wood post in Morel finish and one metal post in Glazed Silver finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood-framed top with inset panel of solid wood overlays in herringbone pattern | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 170 |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.