Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Fynn Display Cabinet features a seamless fusion of modern and traditional styles. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers, this piece showcases a sophisticated two-tone finish. The matte black oak exterior exudes contemporary charm, while the light natural oak interior adds a touch of classic elegance. The cabinet features two arched oversized doors on top, revealing three adjustable shelves for perfect display. Below, a single adjustable shelf with antique nickel finished bar pulls offers both functionality and style.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black/ Oak |
| Material | Solid Wood/Oak Veneers/Glass |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Additional Dimensions | Inner Dims 40.625 W x 15.5 D x 56.75 H |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 269.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern traditional design with a two-tone finish, matte black exterior, and light natural oak interior | Yes |
| Three adjustable shelves for display | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Fynn collection | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.