Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A stunning statement piece, the Flora credenza presents layers of dimension, texture and detail in German silver. Flowing across the doors is a pattern evoking the organic beauty of flower petals. An antique silver finish lends a timeless glamour. Each pair of soft-closing doors opens to reveal a removable shelf and grommet hole for wire management.
Product Details
| Cubes | 27.67 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 266.0 |
| Total Shipping Weight | 266.0 |
| Website Material | Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Behind each set of paired doors is one removable shelf and one grommet hole with cover in back panel | Yes |
| Four soft-closing doors | Yes |
| German Silver clad case (including back) in Antique Silver finish | Yes |
| Lacquered White painted interior | Yes |
| Six cast metal legs | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 18.13 in (46.05 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.