Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With the allure of an impressionistic painting, the Mediterranean Entertainment Credenza has four white and blue ombre-colored textured door fronts. The interior and case of the credenza is in a soft white. There are two adjustable shelves behind each pair of doors and a 3-plug outlet behind the left pair of doors in the upper right corner. Crafted of Pine and Maple Veneers, the credenza accommodates up to a 75-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four textured doors with touch latchesTwo adjustable shelves behind each pair of doorsPower supply behind left pair of doors in upper right cornerWhite finished interiorFinish: White finished exterior with white and blue ombre colored textured door fronts | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 10H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.5D x 7H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 39.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 293.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 4 |
| Height | 35.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 36.375W x 16.625D x 9.75H |
| Material Description | Pine and Maple Veneers and Resin |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37.375W x 15.5D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 262 |
| Image Role Data | {“628_55064_02_room”:[“Room Image 1″],”628_55064_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55064_02_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”628_55064_02_top”:[“Top Silo |
Reviews
There are no reviews yet.