Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A stunning focal point piece, this rich red hand painted cabinet with an Asian flair adds both a dash of color and style and hard-working storage to your home. Crafted of wood veneers, the cabinet has four drawers and four doors with one adjustable shelf behind each. 58 ¼ W x 15 ½ D.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 43.25 |
| Carton Length | 18.75 |
| Carton Weight | 212.75 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 11W x 12.75D x 4H |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 40.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Veneers and Hand Painting |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 58.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 188.5 |
| Image Role Data | {“HF50050711_7_07”:[“Room Image 1″],”500_50_711_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
Reviews
There are no reviews yet.