Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With understated style and exquisite design details, the four-drawer Costiere Chest exudes character. Crafted of Oak Veneers with a solid wood edge top, the Costiere is finished in Normandy, a dark blue gray with scraping for a vintage feel. A touch of elegance is added with knob hardware in a hand hammered Florentine gold color. Drawers have self-closing undermounted drawer guides for ease of operation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 34.625W x 11.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Florentine Gold |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, wormholes, rock, rasping edge, scraping, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“6025_85003_45_room”:[“Room Image 1″],”6025_75206_90_75300_90_75310_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 2″],”6025_75206_90_75350_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 3”],”6025_85003_4 |
Reviews
There are no reviews yet.