Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Large and luxurious, the Grandview leather ottoman adds stylish comfort to any space. The cushion is tightly upholstered in fine leather and finished with decorative stitching. Nailhead trim adds a refined accent, while tapered block feet contribute modern flair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 26.33 |
|---|---|
| Featuredwaysku | 7200LO |
| Finish Shown | WDF – 786 Tobacco Distressed |
| Leather | 333-020 |
| Leather Shown | 333-020 |
| Marketing Labels | Grandview Leather Sectional.pdf |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 18.5 |
| Overall Product Width | 39 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 66.0 |
| Total Shipping Weight | 66.0 |
| Website Material | Leather |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–1LcndtVu–/zeytguvci5zf8uwv3edg.pdf |
| Optionlink | 7200L and 7200LX |
| Block feet | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Depth | 39 in (99.06 cm) |
| Height | 18.5 in (46.99 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
| Width | 39 in (99.06 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.