Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional elegance gets a fresh reinterpretation with the Veda ottoman, bringing timeless details and abundant charm to living spaces. Useful as a place to kick your feet up on or as additional seating for guests, the luxurious cushion fill can be upgraded for ultimate comfort. Pair this ottoman with the Veda sofa, loveseat, or chair to make a statement in the room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Veda |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.95 |
| Carton Weight | 33 lb |
| Product Weight | 33 lb |
| Carton Volume | 6.950 |
| Carton Weight | 33.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.