Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Set a youthful, energetic tone in your work space with the Commerce & Market Writing Desk, crafted of Mindi Veneers with a black finish with the wood grain showing through. The organic silhouette features 3 drawers, two removable partitions with both the left and right-side drawers and a pencil tray and mouse pad that can be used in either the left or right-side drawer. The drop-front center drawer has a cut-out for wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo removable partitions with both left and right side drawersPencil tray and mouse pad can be used in either left or right side drawerDrop-front center drawer with wire management cut-outFinish: Black wood finish with wood grain showing thro | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 73.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 17D x 2.875H |
| Knee Space | 63.5W x 19.75D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.75W x 17.25D x 2.875H |
| Material Description | Mindi Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Weight | 162.04 |
| Image Role Data | {“5899_10466_443_458_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_85071_99_5899_10458_89_room”:[“Room Image 2″],”EC574_097___5899_10458_89”:[“Room Image 3″],”5899_10458_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
Reviews
There are no reviews yet.