Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Get organized without compromising style with the casual classic look of the Brookhaven Lateral File Cabinet, featuring timeless details like a distressed medium clear cherry finish over Cherry Veneers with antiquing and bronze-finished, medallion-shaped ring-and-pull hardware. Two file drawers with locks on steel ball-bearing slides and an anti-tilt mechanism.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 26.75 |
| Carton Weight | 149.36 |
| Carton Width | 35.25 |
| Depth | 23.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26W x 15.875D x 9.125H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129.41 |
| Image Role Data | {“281_10_416”:[“Room Image 1″],”HF28110434Wall_5_05”:[“Room Image 2″],”HF28110431RS_10_06”:[“Room Image 3″],”HF28110410Wall_5_05”:[“Room Image 4”]} |
Reviews
There are no reviews yet.