Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
In a warm, chestnut-colored rustic finish over figured Alder Veneers accented by classic handle hardware in an aged copper finish, the Tynecastle Lateral File projects a Hunt Country vibe. There are two locking file drawers with a pendaflex letter/legal filing system. Anti-tilt mechanism. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex letter/legal filing systemAnti-tilt mechanismFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardw | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.38 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 162.26 |
| Carton Width | 39.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 16.75D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 138.89 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail2”:[“Detail Image 1″],”5323_10466room”:[“Room Image 1″],”5323_10459446466”:[“Room Image 2″],”5323_10466silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
Reviews
There are no reviews yet.