Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Sink into true traditional luxury, with the Aggie chair. Sloping soft track arms adorned with a small welt trim detail cradle you in comfort. The to-the-floor frames give the illusion that this chair is floating weightlessly off the ground. Make it your own with your choice of fabric, including high-performance and sustainable options. The Aggie chair blends simplicity and elegance for a true heirloom piece to last for generations. Classic style, innovative comfort, all in a timeless design. It’s all possible with the Aggie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 66 lb |
| Carton Volume | 20.169 |
| Carton Weight | 66.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.