Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional simplicity, enduring comfort. The Aggie two-cushion sofa has it all. Perched atop a to-the-floor frame that gives the illusion of weightlessness, the Aggie two-cushion sofa is all soft corners and classic silhouettes. Adorned with a small welt trim detail, Aggie brings timeless simplicity together with enduring luxury. Upholstered in your choice of fabric, including sustainable and performance options, the Aggie two-cushion sofa is sure to be the centerpiece of your living room for generations. Bring timeless traditional comfort home, with Aggie.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Aggie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Product Weight | 120 lb |
| Carton Volume | 49.275 |
| Carton Weight | 120.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.