Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Candace swivel chair brings an air of sophistication to any space. Classic design elements like nailhead trim and tufting create a refined, polished look. With clean, straight lines, the track arms add contemporary appeal. A swivel gives this comfortable chair the gift of motion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 35.09 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1220-CS2 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1220-002 |
| Fabric Shown | 1220-002 |
| Featuredwaysku | B7272SA|B7292SA |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Nailhead trim | Yes |
| Swivel chair | Yes |
| Tufted back | Yes |
| Optionlink | B722SA8, B7272S, B7272SA, B7272SX and B7292SA |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Height | 34.5 in (87.63 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Width | 33.5 in (85.09 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.