Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey loveseat, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 35.97 |
| Carton Weight | 87 lb |
| Product Weight | 87 lb |
| Carton Volume | 35.970 |
| Carton Weight | 87.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.