Dawkins Leather Corner Chair
Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins corner chair offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features tapered block feet, available in a variety of wood finishes. A plush cushion and fiber back pillows make this sophisticated chair the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Style | Track Arm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 39.59 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Instock | Yes |
| Leather | 0333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Marketing Labels | Dawkins Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 9232L |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 40.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Dawkins Leather Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 105.8 |
| Total Shipping Weight | 105.8 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Companion Skus | 9230LO, 9237LO, 9238LO, 9241LO and 9242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–e_WlrwL2–/ypuvpow0sc5csjozfyp1.pdf |
| Qty On Hand | 32 |
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Nest Fabric Sectional
Helena Fabric Sectional Metal Foot
Noel Fabric Chair
Nest Fabric Sectional
Dawkins Leather Corner Chair
Dressed in luxurious top-grain leather, the Dawkins corner chair offers casual comfort with a high-end look. The timeless modern design features tapered block feet, available in a variety of wood finishes. A plush cushion and fiber back pillows make this sophisticated chair the perfect place to lounge in style.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Style | Track Arm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 39.59 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #9 Luxe Leather Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Finish Shown | WDF – 793 Walnut |
| Instock | Yes |
| Leather | 0333-222 |
| Leather Shown | 333-222 |
| Made To Order | No |
| Marketing Labels | Dawkins Leather Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Optionlink | 9232L |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 40.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Dawkins Leather Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE9 – Insert |
| Seat Depth | 28 in and 71.12 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 105.8 |
| Total Shipping Weight | 105.8 |
| Website Material | Leather and Wood |
| Companion Skus | 9230LO, 9237LO, 9238LO, 9241LO and 9242LO |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–e_WlrwL2–/ypuvpow0sc5csjozfyp1.pdf |
| Qty On Hand | 32 |
| Dimensions | 40.5 × 40.5 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Walnut |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Living |
Items We Think You Will Love...
Barcelona Sofa
Alessandro Ottoman
Copenhagen Ottoman
Stephen Church – Paulette Cocktail Table Ii
Althorp Living History – Whilton Rectangular Cocktail Table
Coronado Barstool | Frame SKU
Althorp Living History – Whilton Square Cocktail Table
1017-02 Loveseat
Heritage Night Stand – 3 Drawer – 112-227
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Shop at Willis Furniture?
A Legacy of Trust Since 1892
Willis Furniture is not just a store; it is a 4th-generation, family-owned institution in Virginia Beach. For over 130 years, we have served the Hampton Roads community, transitioning from a small downtown Norfolk shop to our current 50,000 sq. ft. showroom on Virginia Beach Boulevard.
Does Willis Furniture offer design services? Yes. We believe confident purchases come from professional guidance. We offer complimentary design consultations (in-store, in-home, or virtual) to help you measure, plan, and style your room perfectly.
What is "Red Carpet" Delivery?
Unlike drop-ship online retailers, we manage the entire delivery process. Our "Red Carpet Delivery" includes:
- White-Glove Service: We unbox, inspect, and assemble your furniture.
- Home Protection: We use floor runners and blanket wraps to protect your home.
- Reverse Loading: Our trucks are packed specifically to ensure efficient, safe offloading at your door.
The Willis Promise: Quality, Comfort, and Community
When you choose Willis Furniture, you aren't just buying furniture; you are investing in pieces built to last.
- Designed for You: Don't settle for "good enough." Customize fabrics, finishes, and sizes with the help of our complimentary design team.
- Built to Last: We prioritize American-made quality and solid wood construction over fast furniture trends.
- Community First: Your purchase supports a local business that actively gives back to the Navy SEAL Foundation, Young Life, and the Salvation Army.
- Flexible Financing: Make your dream home a reality today with 6-month promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card.
- Serving All of Hampton Roads: We are the trusted local choice for families in Norfolk, Chesapeake, Portsmouth, Suffolk, and Newport News.
Reviews
There are no reviews yet.