Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Stylish and modern with deep, comfortable seating, the Mila sectional achieves unprecedented comfort and timeless style. Natural fabric combines with relaxed tailoring to deliver a look that is both casual and sophisticated. Sleek tapered legs contribute to the contemporary appeal of this plush sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22.5 in and 57.15 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 17.7 |
| Companion Skus | P6430C, P6432C, P6437C, P6438C and P6441C |
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 73.04 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1109-C42 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1109-012 |
| Fabric Shown | 1109-012 |
| Featuredwaysku | P6442A|P6442C |
| Finish Shown | WDF – 762 Smoky Grey |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–LbKL-9cl–/ffscmc1qqndowg0capmf.pdf |
| Marketing Labels | Mila Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Optionlink | P6442, P6442D and P6442Y |
| Overall Product Height | 33.5 |
| Overall Product Width | 65.5 |
| Product Name Search | Mila Fabric Left Arm Loveseat |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Left Arm Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 61 in and 154.94 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
Reviews
There are no reviews yet.