Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Arles sofa goes to great lengths to showcase its novel, armless design. Its 92-inch width is accentuated with a long bench seat and a unique single back cushion. The frame’s back has a slight recline that offers even more comfort, and the block feet are available in any Bernhardt upholstery finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Box-edge border with topstitch |
|---|---|
| Com | 13.4 |
| Cubes | 73.89 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #3 Luxe Feather Down Cushion |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31 |
| Overall Product Width | 92 |
| Product Type | Sofa |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC3 – Insert |
| Seat Depth | 25 in and 63.5 cm |
| Seat Height | 16 in and 40.64 cm |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Fabric |
| Finish Shown | WDF – 712 Greige |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Depth | 40 in (101.6 cm) |
| Height | 31 in (78.74 cm) |
| Width | 92 in (233.68 cm) |
| Armless | Yes |
| Available in any 700 series upholstery wood finish | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Modern style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.