Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd sofa, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back of this 3-over-3 frame lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushions provide ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of each seat. Complete the look with two accent pillows that are customizable to your choice of fabric.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 62.40 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 62.400 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.