Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Two exposed teak asymmetrical squares encase the seat and floating back of the Leilani outdoor swivel chair. Offered in the Weathered Teak finish, the arms provide a gentle slope to the front with softened corners inside the open shape. A rounded back and deeply sloped seat ensure that comfort is key in this 360-degree swivel chair.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Com | 3.2 |
| Cubes | 32.81 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6079-002 |
| Fabric Shown | 6079-002 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C438SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C438SBO |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 28.5 |
| Overall Product Width | 28.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Leilani Outdoor Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 23.5 in and 59.69 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Teak frame in Weathered Teak finish only | Yes |
| Tight seat and back | Yes |
| Hidden swivel base | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Qty On Hand | 186 |
Reviews
There are no reviews yet.