Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A generously rounded profile makes a distinctive style statement in the Sarene outdoor chair. The arms arc gently away from the seat on an all-weather woven frame. A deep back and seat cushion provide supreme comfort for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.00 in and 68.58 cm |
|---|---|
| Ba | 27.00 in and 68.58 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with topstitch |
| Cubes | 40.61 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2025 |
| Division | Upholstery |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 6031-012 |
| Fabric Shown | 6031-012 |
| Finish Shown | WVF – Dark Thatch |
| Frameonlysku | O4472F |
| Furniturecoverinlightgrey | C4472BO |
| Instock | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.25 |
| Overall Product Width | 40.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Sarene Outdoor Chair |
| Product Type | Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 20.00 in and 50.8 cm |
| Seat Height | 18.00 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 81.5 |
| Total Shipping Weight | 81.5 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Made To Order | Yes |
| Seat Width | 27 in and 68.58 cm |
| Hidden feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Qty On Hand | 27 |
Reviews
There are no reviews yet.