Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni armless chair features a linear, low-profile frame and cylindrical aluminum legs. Plush cushions create a soft, inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 6.4 |
| Cubes | 34.5 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8030O, C80LPO and C80RPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C8030BO, C80LBO and C80RBO |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Armless Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 31 in and 78.74 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| This frame may be used as a standalone item | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Aluminum legs with clear powder coat finish | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Companion Skus | O8031, O8032, O8033, O8034, O8040, O8041 and O8042 |
| Created | 10/20/2025 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
| Depth | 41.5 in (105.41 cm) |
| Height | 31.5 in (80.01 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| $modifiedat | 20251020123840 |
Reviews
There are no reviews yet.