Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. The Captiva ottoman is an eclectic piece, joining a powder-coated aluminum frame in Pewter Gray with Endura wicker in a herringbone weave. A quick dry foam cushion creates a comfortable seat. The smooth, white cushion sits in contrast to the textured, multihued wicker beneath it, contributing to the sophisticated style of this piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 3 |
|---|---|
| Cubes | 19.77 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Graphite and WVF – Pewter Grey |
| Frameonlysku | O1100F |
| Furniturecoveringraphite | C1100O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1100BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Ottoman |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Width | 40 in and 101.6 cm |
| Shipping Weight | 30.0 |
| Total Shipping Weight | 30.0 |
| Website Material | Woven |
| Exteriors Plush cushion with deluxe faux down topper | Yes |
| Herringbone weave All-Weather Wicker in Pewter Grey finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Aluminum base in Graphite finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 9 |
| Depth | 28 in (71.12 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.