Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and elegant design. The clean, modern design of the Avanni left arm cuddler features a linear, low-profile frame, a track arm and cylindrical aluminum legs in matte black finish. Plush cushions create a soft, inviting look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.5 in and 69.85 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 10.8 |
| Cubes | 65.17 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C8034O and C80RPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C8034BO and C80RBO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Avanni Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 31.5 |
| Overall Product Width | 63 |
| Product Name Search | Avanni Outdoor Left Arm Cuddler |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Left Arm Cuddler |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 30.5 in and 77.47 cm |
| Seat Height | 15 in and 38.1 cm |
| Seat Width | 30.5 in and 77.47 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended size is (1) 24″x24″ & (1) 21″x21″ | Yes |
| Aluminum legs in Matte Black finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Fiber back pillow | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| This frame may be used as a standalone item | Yes |
| Companion Skus | O8030B, O8031B, O8032B, O8033B, O8040B, O8041B and O8042B |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–_dT6Z9hu–/b8jdtcf0r3qva9xmpenp.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.