Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and sophisticated design. With a refined modern look and a nod to the California lifestyle, the Monterey right arm chaise features graceful curves, flanged edges and gently contoured aluminum legs. Fully upholstered in all-weather fabric, it brings casual elegance to the contemporary outdoor living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 32.5 in and 82.55 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge weltless with flange |
| Com | 11.2 |
| Cubes | 59.1 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6016-000 |
| Fabric Shown | 6016-000 |
| Furniturecoveringraphite | C4837O and C48LPO |
| Furniturecoverinlightgrey | C4837BO and C48PBO |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Monterey Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 35.5 |
| Product Name Search | Monterey Outdoor Right Arm Chaise |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 55.5 in and 140.97 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 32.5 in and 82.55 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Brushed aluminum legs in clear powder-coat finish | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Fully upholstered | Yes |
| May be used as a standalone item | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (1) 23″x23″ & (1) 22″x22″ | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Fiber back knife-edge pillow with flange | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Companion Skus | O4830, O4832, O4838, O4841 and O4842 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–Dm9aZENk–/d5vf3iyyv3k1apkkc6zx.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.