Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Solana corner chair is a relaxed design with super lush seating. A fully upholstered frame creates softness while the cushion and back pillow offer incredible comfort in all-weather style. It can stand alone or be used as part of the Solana sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 30 in and 76.2 cm |
| Com | 10 |
| Cubes | 37.19 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Furniturecoveringraphite | C7922O |
| Furniturecoverinlightgrey | C7922BO |
| Marketing Labels | Solana Outdoor Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 41 |
| Product Name Search | Solana Outdoor Corner Chair |
| Product Type | Corner Chair |
| Productionplant | Plant 6 |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 30 in and 76.2 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Back Pillow | (2) Knife-edge without welt |
| Companion Skus | O7920, O7937, O7938, O7981 and O7982 |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–NOJqDpzu–/f6btrbzwxmpzap2svw47.pdf |
| Website Material | Fabric |
| Qty On Hand | 270 |
Reviews
There are no reviews yet.