Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Striking design comes from an open weave crafted of twisted abaca all-weather wicker on the Carmel arm chair. But the pattern isn’t just about style, it also provides a comfortable back for outdoor lounging. Woven over a stainless steel base, the wicker is made to withstand weather conditions outdoors but is beautiful enough for indoor rooms.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Com | 1.25 |
| Cubes | 1.08 |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | WVF – Hazelnut |
| Furniturecoveringraphite | C3552O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3552BO |
| Kitted Skus | X03552, X03552C |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Pieces Shown | X03552 Carmel Arm Chair and X03552C Carmel Fabric Pad |
| Product Type | Arm Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Width | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 4.0 |
| Total Shipping Weight | 4.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Stainless steel outdoor glides attach to and wrap the stretchers | Yes |
| Arm chair frame of tubular 304 Stainless steel with frame wrapped in twisted All-Weather Wicker in Hazelnut finish. | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Optional seat fabric pad included | Yes |
| Depth | 23.75 in (60.33 cm) |
| Height | 36 in (91.44 cm) |
| Width | 23 in (58.42 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.