Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Exteriors is characterized by exceptional luxury, ultimate comfort and stylish design. Crafted from woven rope in a Grey Mist finish, the Capri sofa is linear and low-profile with track arms and aluminum block feet. The ultra-modern frame holds loose fiber back pillows and plush cushions designed for luxurious comfort and maximum water resistance. A natural aesthetic meets contemporary style for a sophisticated yet relaxed feel.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 79 in and 200.66 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 9.3 |
| Created | 4/18/2023 |
| Cubes | 72.41 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | MTF – Raven and WVF – Grey Mist |
| Frameonlysku | O1017F |
| Furniturecoveringraphite | C1017O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1017BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 25.5 |
| Overall Product Width | 92.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Sofa |
| Productionplant | Domestic |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 79 in and 200.66 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Woven |
| Woven rope in Grey Mist finish | Yes |
| Accent throw pillows available for an additional charge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Aluminum feet in Raven finish | Yes |
| Box-edge fiber back pillows | Yes |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush cushions with deluxe faux down topper | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 20″x20″ & (2) 22″x22″ | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Qty On Hand | |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Featuredwaysku | OP1017W |
| Height | 25.5 in (64.77 cm) |
| Width | 92.5 in (234.95 cm) |
| $modifiedat | 20230418053944 |
Reviews
There are no reviews yet.