Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A generously round shape creates an oasis of outdoor comfort in this swivel daybed. The plush seat, which flows to the floor, is embraced by a stunning shelter back crafted with an open weave of all-weather wicker. A smooth swivel base allows for the lounger to move with the sun in a 360-degree circle.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 48 in and 121.92 cm |
|---|---|
| Ba | 49 in and 124.46 cm |
| Back Pillow | (6) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 8.6 |
| Cubes | 89.06 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Furniturecoveringraphite | C1609O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1609BO |
| Overall Product Height | 48 |
| Overall Product Width | 53 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Daybed |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 46 in and 116.84 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 49 in and 124.46 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Back wrapped in woven rope in Almond finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Six (6) loose, knife-edge, fiber, back pillows | Yes |
| Tight seat | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Depth | 51 in (129.54 cm) |
| Height | 48 in (121.92 cm) |
| Width | 53 in (134.62 cm) |
| Qty On Hand | 63 |
Reviews
There are no reviews yet.