Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Ibiza sofa showcases a sleekly modern teak frame that’s complemented with deeply comfortable cushions. Two unique panels on the back, created with twisted abaca all-weather wicker, offer visual interest. It’s an elevated sofa design that offers a fresh take on outdoor seating.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 7 |
| Cubes | 61.68 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak and WVF – Pebble |
| Frameonlysku | O1027F |
| Furniturecoveringraphite | C1027O |
| Furniturecoverinlightgrey | C1027BO |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 31.46 |
| Overall Product Width | 78.58 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Wood |
| Teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exteriors grade wood & materials | Yes |
| Box-edge, loose fiber back pillows | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Back insert is twisted abaca All-Weather Wicker in Pebble finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 21″x21″ & (2) 20″x20″ | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Depth | 36.54 in (92.81 cm) |
| Featuredwaysku | O1027A |
| Height | 31.46 in (79.91 cm) |
| Width | 78.58 in (199.59 cm) |
| Qty On Hand | 93 |
Reviews
There are no reviews yet.