Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Metal legs and an all-weather wicker design find their inspiration in midcentury modern style for the Isola outdoor sofa. The woven frame curves to form a sheltering shape that encompass two seat cushions and two back pillows.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 26 in and 66.04 cm |
|---|---|
| Ba | 37 in and 93.98 cm |
| Com | 7.7 |
| Cubes | 53.15 |
| Fabric | 6063-000 |
| Fabric Shown | 6063-000 |
| Frameonlysku | O3017F |
| Furniturecoveringraphite | C3017O |
| Furniturecoverinlightgrey | C3017BO |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 74 in and 187.96 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric, Metal and Woven |
| Accent throw pillows available at an additional charge | Yes |
| Exteriors Plush seat cushions | Yes |
| Legs in Brushed Stainless Steel finish | Yes |
| Exteriors grade materials | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Recommended throw pillow sizes & quantities are (2) 21″x21″ & (2) 20″x20″ | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel frame wrapped in woven rope in Whitecap finish | Yes |
| Box-edge, loose fiber back pillows | Yes |
| Depth | 38 in (96.52 cm) |
| Featuredwaysku | O3017A |
| Height | 26 in (66.04 cm) |
| Width | 80 in (203.2 cm) |
| Qty On Hand | 36 |
Reviews
There are no reviews yet.