Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The classic papasan design is redefined with a midcentury twist for the Santa Monica sofa. The all-weather weave in Pebble finish adds a tactile quality while creating a beautiful, natural look. A bench seat cushion, two back pillows and two kidney pillows offer deep comfort for outdoor living.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Ba | 82.5 in and 209.55 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Fiber, Knife-edge without welt |
| Com | 8.6 |
| Cubes | 96.98 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6077-002 |
| Fabric Shown | 6077-002 |
| Finish Shown | WVF – Pebble |
| Frameonlysku | O8227F |
| Furniturecoverinlightgrey | C8227BO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33.25 |
| Overall Product Width | 85.75 |
| Product Type | Sofa |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 150.0 |
| Total Shipping Weight | 150.0 |
| Website Material | Fabric and Woven |
| Seat Width | 82.5 in and 209.55 cm |
| Qty On Hand | 21 |
| Depth | 36 in (91.44 cm) |
| Featuredwaysku | O8227A |
| Height | 33.25 in (84.45 cm) |
| Width | 85.75 in (217.81 cm) |
| Knife-edge pillow | Yes |
| Metal feet | Yes |
| Modern style | Yes |
| Shelter arm | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.