Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bold geometric shapes come together to create a sophisticated earthiness in the Rochelle outdoor cocktail table. Angled legs in teak are joined by thick-cut center stretchers. The top is striking with its 42-inch circle of glass-reinforced concrete.
Product Details
| Cubes | 26.38 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C4016O |
| Furniturecoverinlightgrey | C4016BO |
| Kitted Skus | X04016, X04016T |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X04016 Rochelle Cocktail Table Base and X04016T Rochelle Cocktail Table Top |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 143.2 |
| Total Shipping Weight | 143.2 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Base has three leg panels that are open at the center where all three meet | Yes |
| Glass-reinforced concrete table top in smooth Quarry finish with teak base in Weathered Teak finish | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Depth | 42.00 in (106.68 cm) |
| Height | 16.00 in (40.64 cm) |
| Overall Product Height | 16.00 |
| Overall Product Width | 42.00 |
| Qty On Hand | 19 |
| Width | 42.00 in (106.68 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.