Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by mid-century modern design, the Avenue accent table presents a clean geometric form with minimal ornamentation. A gray truffle finish on the quartered oak veneers is aesthetically calming while maintaining a high level of sophistication. A maple veneer top in lacquered white finish provides contrast. Simple and sleek, this octagonal table is a steadfast companion in the luxe living space.
Product Details
| Cubes | 4.13 |
|---|---|
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 15 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Octagonal |
| Shipping Weight | 33.0 |
| Total Shipping Weight | 33.0 |
| Website Material | Wood |
| Inset top in Lacquered White finish on Maple. | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Cerused Greige finish on sides of Quartered Oak. | Yes |
| Depth | 15 in (38.1 cm) |
| Height | 18 in (45.72 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
| Width | 15 in (38.1 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.