Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its rustic appeal and modern curvilinear design, the Gainsford cocktail table embodies casual, eclectic style. Four curved cast aluminum legs bracket a round wood top featuring sandblasted oak veneers. A weathered charcoal finish accentuates the wood grain, while a graphite finish on the metal adds texture and a touch of industrial chic.
Product Details
| Cubes | 24.37 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – Graphite and WDF – Weathered Charcoal |
| Overall Product Height | 16.75 |
| Overall Product Width | 61 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Cocktail Table |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 163.0 |
| Total Shipping Weight | 163.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Sandblasted oak veneered top in Weathered Charcoal finish | Yes |
| Cast aluminum legs in Graphite finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 61 in (154.94 cm) |
| Height | 16.75 in (42.55 cm) |
| Width | 61 in (154.94 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.