Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Designed with clean lines, ornate patterns and metallic accents, the Luca entertainment credenza represents classic Art Deco styling. Crafted from pine veneers in a two-tone finish with lighter bone-finished door fronts, it features four touch-to-open doors adorned with round sculptural silvers pulls, resting on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 41.92 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Bone and WDF – Clove |
| Overall Product Height | 34 |
| Overall Product Width | 85.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 338.0 |
| Total Shipping Weight | 338.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Back panel has one grommet hole with cover for wire management | Yes |
| Behind center paired doors are two adjustable/removable shelves | Yes |
| Behind end doors is one fixed shelf, one drawer with hand cut-out and fixed bottom shelf surface | Yes |
| Clove finish on case with Bone finish on door fronts | Yes |
| Four doors | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Quartered pine veneers in two-tone finish | Yes |
| Back panel has cut-outs for wire management | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 34 in (86.36 cm) |
| Width | 85.13 in (216.23 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Reviews
There are no reviews yet.