Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sleek silhouette has a textured organic finish for a dynamic blend of shape and materials in the Kubrick Console Table. Crafted of Oak Veneers, it has a dark wood finish with a contrasting textured finish on the drawer fronts and the one fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 39.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 191.80 |
| Carton Width | 79.50 |
| Clearance | 3.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 31W x 13.125D x 3.375H |
| Drawers | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 69W x 17D x 20.75H |
| Shelf Weight Capacity | 150 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 175 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Half-Lap Joint, Mitered Butt Joint, Pocket Joint |
| Weight | 154.32 |
| Image Role Data | {“7228_80181_89_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_85090_85_80181_89_80183_89_room”:[“Room Image 1″],”7228_80181_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80181_89_back_silo”:[“Silo I |
Reviews
There are no reviews yet.