Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A sleek gold metal base and accents combine with a dark finish over Oak Veneers to create the chic and multi-functional Metropolitan Credenza. Use it as a bookcase, entertainment center, storage piece, entry piece or serving piece. There’s one adjustable shelf behind the pair of center doors, two adjustable shelves on the left and right sides, and the back panel behind the doors has ventilation and wire management. Measures 74 W x 19 D.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hingesOne adjustable shelf behind pair of doorsTwo adjustable shelves on left and right sidesBack panel behind doors has ventilation and wire management holesGold metal base and accentsFinish: Dark wood finish with gold metal bas | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 28.25W x 15.25D x 11.5H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 20.75W x 16.25D x 6.5H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 20.75W x 16.25D x 6.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, wire access holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 39.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 315.26 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Base Panel Opening | 28.25W x 15.25D x 11H |
| Center Cabinet Opening | 28.25W x 15.25D x 23.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 28.25W x 15.25D x 1.25H |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Clearance | 9.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 63.75 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 20.75W x 16.25D x 9H |
| Left and Right Cabinet Opening | 20.75W x 16.25D x 23.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 20.75W x 16.25D x .625H |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Shelves | 5 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 271.17 |
| Image Role Data | {“7228_85098_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85098_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”7228_85098_85_top”:[“Top Silo Image 1”],”7228_85098_85_straight |
Reviews
There are no reviews yet.