Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet End Table exudes a natural luxury. The transparent tempered glass insert top reveals the lower fixed shelf with cane insert. The frame of the table is Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. 26 inches square.
Product Details
| Carton Height | 32.00 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 78.26 |
| Carton Width | 29.50 |
| Clearance | 6.5 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.375 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 22.875W x 22.875D x 0.039TH |
| Height | 25.00 |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 23W x 19D x 15H |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 50.71 |
| Image Role Data | {“6072_80113_85_M105_701_F_room”:[“Room Image 1″],”6072_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_80113_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_80113_85_top”:[“ |
Reviews
There are no reviews yet.