Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Connectivity through form and function is the compelling key to the Albion nesting tables. Clean lines are crafted with wire-brushed and cerused white oak that add texture and rustic elegance to the frames and gallery-style tops. The tables can be used together for an extended tabletop, or individually when an extra surface is needed. And when space is at a premium, the smaller table quickly tucks out of sight under the taller one.
Product Details
| Cubes | 7.52 |
|---|---|
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 311 Pewter |
| Instock | Yes |
| Large Table Height | 21 in and 53.34 cm |
| Large Table Width | 22 in and 55.88 cm |
| Large Table Depth | 16 in and 40.64 cm |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 22 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Albion Nesting Table |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nesting Table |
| Program | Albion |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 41.45 |
| Small Table Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Small Table Width | 19.50 in and 49.53 cm |
| Small Table Depth | 14.50 in and 36.83 cm |
| Smalldebt | 14.50 in and 36.83 cm |
| Smallheight | 19.50 in and 49.53 cm |
| Smallwidth | 19.50 in and 49.53 cm |
| Total Shipping Weight | 41.45 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Gallery top on all nesting tables | Yes |
| Larger table has stretchers on three sides | Yes |
| Smaller table has stretchers on four sides | Yes |
| White oak solids and knotty white oak veneers | Yes |
| Qty On Hand | 45 |
Reviews
There are no reviews yet.