Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted headboard. The height of the headboard gives this fully upholstered design a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in Espresso or Smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bedsizes | Full |
| Com | 10.25 |
| Cubes | 43.05 |
| Fabric | B352-010 |
| Fabric Shown | B352-010 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 55.63 |
| Overall Product Width | 60.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Headboard |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 72.0 |
| Sizelabel | Full |
| Total Shipping Weight | 72.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Headboard is designed for use wtih standard bed frame | Yes |
| Fully-upholstered headboard with button-tufting | Yes |
| Depth | 3.63 in (9.22 cm) |
| Height | 55.63 in (141.3 cm) |
| Width | 60.5 in (153.67 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.