Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Clean modern lines and elegant button tufting unite in the transitional Derrick tufted bed. A high headboard and footboard give this fully upholstered bed a strong, welcoming presence. The exposed wood feet are available in espresso or smoke finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 62.54 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Interior Bed Height | 32.25 in and 81.92 cm |
| Kitted Skus | 765AR66, 765H66 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60.13 |
| Overall Product Width | 82.5 |
| Pieces Shown | 765AR66 Derrick Footboard/Side Rails and 765H66 Derrick Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 216.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 216.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard and footboard | Yes |
| Fully upholstered side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 86.63 in (220.04 cm) |
| Height | 60.13 in (152.73 cm) |
| Width | 82.5 in (209.55 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.