Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A beautifully organic design is created with textural materials for the Alannis panel bed. Woven abaca wraps the headboard and footboard in a geometric weave. Wood framing, including exposed side rails, are crafted of oak solids and rustic, flat-cut white oak veneers in Rustic Grey finish. The result is a chic design inspired by the natural world.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King and Queen |
| Cubes | 74.17 |
| Finish Shown | WDF – Rustic Grey |
| Floor To Top Of Side Rail | 18.38 in and 46.69 cm |
| Interior Bed Height | 30 in and 76.2 cm |
| Kitted Skus | 369F06, 369H06, 369R06 |
| Overall Product Height | 68 |
| Overall Product Width | 81.13 |
| Pieces Shown | 369F06 Alannis Footboard, 369H06 Alannis Headboard and 369R06 Alannis Side Rails |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 375.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 9.63 in and 24.46 cm |
| Total Shipping Weight | 375.0 |
| Website Material | Natural, Wood and Woven |
| Wood-framed headboard and footboard, and wood side rails of oak solids and rustic flat cut white oak veneers in Rustic Grey finish | Yes |
| Woven abaca headboard and footboard panel in light grey wash finish | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8.75 in and 22.23 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 87.25 in (221.62 cm) |
| Height | 68 in (172.72 cm) |
| Width | 81.13 in (206.07 cm) |
| Qty On Hand | 46 |
Reviews
There are no reviews yet.