Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Simple and stylish, the Alvarez entertainment credenza is artfully crafted from pale, textured wood resting on a matching plinth base. Four symmetrical push-to-open doors are hardware-free, creating a sleek modern look.
Product Details
| Cubes | 51.13 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Jicama |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Entertainment Credenza |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 315.0 |
| Total Shipping Weight | 315.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides. Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Behind left and right outside facing doors are two adjustable shelves, a bottom surface, one covered grommet, two vents at bottom of the back panel and two vents at top of back panel | Yes |
| Behind two center facing doors are one drawer, one adjustable shelf and one bottom surface, one covered grommet and two vents at bottom of the back panel | Yes |
| Felt tabs on back of doors | Yes |
| Four concealed hinge soft-close doors – two pairs – with cast resin fronts | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Suitable for use with TV on top. Follow TV manufacturer’s recommendations for anchoring TV to prevent tipping. | Yes |
| Unfinished back | Yes |
| White oak veneers in Jicama finish | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 84 in (213.36 cm) |
| Qty On Hand | 34 |
Reviews
There are no reviews yet.