Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Crafted from solid gmelina and flat-cut cherry veneers in an Espresso finish, the Adagio nightstand features two touch-to-open drawers with glamorous capiz shell fronts. Without hardware, the piece maintains a streamlined, minimalist look that places the lustrous capiz at center stage. The tubular steel base and X-shaped stretchers are finished in a luxurious bronze.
Product Details
| Cubes | 15.05 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Espresso |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 30 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 147.0 |
| Total Shipping Weight | 147.0 |
| Website Material | Natural and Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Hand-hammered, solid steel base in Bronze finish with “X” style stretcher | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Gemelina solids and flat cut cherry veneers | Yes |
| Two touch-to-open drawers with Capiz shell drawer fronts | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 19 |
Reviews
There are no reviews yet.