Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Antibes panel bed is formed with rounded and lushly upholstered panels for the headboard and footboard. Connected by upholstered side panels, the bed has a calm and serene organic style. The bed can be customized with other fabric options.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 15.50 |
| Cubes | 39.15 |
| Fabric | B140 |
| Fabric Shown | B140 |
| Interior Bed Height | 28 in and 71.12 cm |
| Kitted Skus | 350FR06, 350H06 |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 86.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 350FR06 Footboard/Side Rails and 350H06 Headboard |
| Product Type | Beds |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 264.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 264.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in fabric B140 | Yes |
| Upholstered headboard, footboard and side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.13 in and 35.89 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7.13 in and 18.11 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 92 in (233.68 cm) |
| Height | 58 in (147.32 cm) |
| Qty On Hand | 147 |
| Width | 86.38 in (219.41 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.