Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A beautiful textured aluminum frame supports a wood top on the Aventura nightstand. The shaping of the tapered legs is complemented by dimensional shaping on the drawer front of the nightstand’s top. A two-port USB charging unit is offered inside the drawer.
Product Details
| Cubes | 21.19 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 318 Frosted Nickel and WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 36.88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 136.0 |
| Total Shipping Weight | 136.0 |
| Website Material | Wood |
| Optional use two-port USB charging unit included | Yes |
| Textured cast aluminum base and stretchers in Frosted Nickel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish on drawer box | Yes |
| Dimensional pyramidical shape on drawer front | Yes |
| Legs taper out slightly | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Metal tab drawer pull in Frosted Nickel finish | Yes |
| Depth | 19.31 in (49.05 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 36.88 in (93.68 cm) |
| Qty On Hand | 38 |
Reviews
There are no reviews yet.