Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The elegant elements at play on the Cooper wing bed make it a natural choice for the sophisticated bedroom. A slightly arched headboard features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King, Queen and Twin |
| Com | 11.5 |
| Cubes | 34.37 |
| Fabric | B124-002 |
| Fabric Shown | B124-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 754FR62, 754H62 |
| Nailhead Shown | NF – 10 Nickel |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 51.63 |
| Pieces Shown | 754FR62 Cooper Footboard/Side Rails and 754H62 Cooper Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Sizelabel | Twin |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Fully upholstered wing headboard with optional nailhead trim across top rail and outside of wings | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Depth | 77 in and 195.58 cm |
| Interior Bed Height | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Width | 40 in and 101.6 cm |
| Top Of Slat | 6.25 in and 15.88 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 82.63 in (209.88 cm) |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Height | 54 in (137.16 cm) |
| Width | 51.63 in (131.14 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.